Povinnosti prodávajícího při prodeji nemovitosti

Povinnosti prodávajícího při prodeji nemovitosti

Přestože se může zdát, že prodej nemovitosti je jednoduchou záležitostí, jehož příprava čítá pouze pár kroků, není tomu tak. Příprava nemovitosti k prodeji znamená mnohem více, než jen nafocení nemovitosti, odhad kupní ceny, sepsání prodejního inzerátu a následné zrealizování prohlídek a nabízení nemovitosti zájemcům o koupi. 

Prodej nemovitosti s sebou přináší povinnosti, které musí prodávající splnit.

V minulém článku jsme popisovali, že ‚‚Rok 2017 je ideální k prodeji Vaší nemovitosti‘‘. Aby byl pro Vás prodej nemovitosti co nejjednodušší, připravili jsme pro Vás průvodce, který Vám pomůže projít jednotlivými kroky, které jsou s prodejem nemovitosti spjaté.

 

Rezervační smlouva

Zaměříme se na prodej a koupi nemovitosti po formální stránce, protože přesně při těchto úkonech se dá v případě neinformovanosti udělat spousta chyb. Ať už se rozhodnete k prodeji Vaší nemovitost svépomocí nebo využijete pomoci specializované realitní kanceláře, naše rady Vám budou užitečné vždy, když budete chtít mít přehled ve všech podstatných krocích.

V případě využití služeb realitní kanceláře by mělo v prvním kroku dojít, při nalezení kupujícího ze strany RK, ke standardnímu podpisu rezervační smlouvy.

Pakliže prodáváte nemovitost svépomocí, lze proces s rezervační smlouvou vynechat, nicméně bez ní nemáte žádný závazný dokument, kterým by kupující souhlasil s kupní cenou, za kterou nemovitost koupí.

 

Kupní smlouva

Druhým neméně důležitým dokumentem při prodeji nemovitosti je kupní smlouva. Již jsme zmiňovali v článku ‚‚Tipy, rady a inspirace – Jak prodat nemovitost’’, není vhodné vyhledávat na internetu vzor kupní smlouvy. Nechte si připravit od advokáta kupní smlouvu na míru Vašim potřebám a nechte si smluvně ošetřit přesně to, co požadujete mít garantované a právně v pořádku. Právní zástupce Vám poradí, na co byste si měli dávat pozor. V případě, že prodej nemovitosti realizujete svépomocí, doporučujeme vyhledat skutečně kvalitní právní pomoci. Není radno na přípravě kvalitní kupní smlouvy šetřit. Právní zástupce Vám pomůže vyvarovat se případných chyb, které by Vás mohly připravit jak o peníze, tak o nemovitost. Využijete-li služeb naší specializované společnosti na prodej nemovitostí, House Heroes, pak máte právní služby a sestavení kupní smlouvy na míru Vašim potřebám zcela zdarma.

 

Úschova finančních prostředků

Bez využití úschovy finančních prostředků se neobejdete. Nabízí se tři různé možnosti, jak lze finance bezpečně uschovat. Lze využít úschovy u advokáta, u notáře, nebo v bance. Nabízí se i čtvrtá možnost, kterou ovšem nedoporučujeme, protože je lepší mít finance uschované na neutrální půdě. Tou čtvrtou možností je úschova finančních prostředků u realitní kanceláře.

 

Průkaz energetické náročnosti budovy

Ze zákona má každý prodávající povinnost mít vyhotovený energetický štítek budovy. Nebude-li mít prodávající uvedenou informaci již v inzerci na prodej nemovitosti, pak nejpozději při podpisu kupní smlouvy, by měl kupujícímu předložit energetický průkaz náročnosti budovy. Ceny za vyhotovení průkazu energetické náročnosti budovy se pohybují od tří do patnácti tisíc Kč, s ohledem na velikost budovy.

 

Návrh na vklad na katastr nemovitostí

Při vyřizování administrativy se často zapomíná na dodání dokumentu, který se nazývá návrh na vklad na KN. Jedná se o jakýsi průvodní dopis ke každé smlouvě, kterou vkládáte na zápis do katastru nemovitostí. V návrhu na vklad jsou uvedeny v podstatě stejné informace, jako ve smlouvě (specifikace nemovitosti, identifikace prodávajícího a kupujícího, atd.). Ovšem bez návrhu na vklad vlastnického práva Vám katastr smlouvu nepřijme.

 

Ochranná lhůta

Od okamžiku, kdy podáte návrh na vklad na katastr nemovitostí, začne běžet ochranná lhůta 20 dnů. V praxi to znamená, že až jednadvacátý den od podání Vaší žádosti na katastr nemovitostí se na ní začne pracovat. Zákonné lhůty se pohybují kolem třiceti dnů. Tato ochranná lhůta slouží k tomu, aby v této době mohl prodávající převzít z pošty doporučený dopis s oznámením o aktivním vkladovém řízení a také proto, aby nedocházelo k falšování smluv a lidé nepřicházeli o nemovitosti bez jejich vědomí.

 

Předání nemovitosti

Jakmile Vám katastr nemovitostí zapíše vlastnické právo a kupující se stane novým vlastníkem, přichází na řadu předání nemovitosti. Prodávajícímu je doručeno tzv. vyrozumění o vkladu. Jedná se o dokument vystavený katastrem nemovitostí, ve kterém je zaznamenaný původní a změněný stav. Tento dokument uschovejte, budete ho potřebovat pro daňové přiznání.

Předání nemovitosti musí být stvrzeno podpisem na předávacím protokolu, nikoli ústní formou. Předávací protokol je jednoduchý dokument, ve kterém je popsána předávaná nemovitost a uvádějí se zde i stavy měřičů energií jako je elektřina, voda, plyn, popřípadě topení s kalorimetry. Protokol obsahuje i zápis o stavu dané nemovitosti při předání, včetně předem domluveného ponechaného vybavení od původního majitele nemovitosti. Věnujte pozornost právu kupujícího, který nemusí nemovitost převzít, dokud nebude dovedena do stavu, na kterém se s prodávajícím předem domluvili.

 

Převod médií

Médii se rozumí elektřina a plyn, která jsou vedená na konkrétního majitele. Naopak voda a topení jsou vedeny na společenství vlastníků, případně družstva, jedná-li se o byt. Prodávající musí zajít s protokolem na danou elektrárnu a plynárnu, a tato příslušná média nechat převést na nového majitele. Tento proces lze uskutečnit i elektronicky přímo na stránkách příslušného poskytovatele energií.

 

Povinnosti vůči státu

S převodem nemovitosti je spojená daň z nabytí nemovitosti. Jedná se o aktivitu, kde je potřeba znalost aktuálních daňových zákonů, a proto je vhodné využít služeb daňového poradce. Využijete-li služeb House Heroes, získáte daňové poradenství v rámci komplexního balíčku služeb při prodeji nemovitosti zcela zdarma.

Proces prodeje nemovitosti se tak skládá z několika úkonů. Některé jsou méně složité a zvládne je prakticky každý, jiné jsou poměrně náročné na znalost konkrétních právních výkladů a doporučených kroků, které jsou praxí ověřené a bezchybné. Pakliže chcete mít jistotu, že bude Vaše nemovitost rychle prodána a nebude opomenut žádný proces, který by Vám v budoucnu mohl způsobit případné nepříjemnosti, využijte služeb specialistů. Ušetříte si tak mnoho času na své koníčky, rodinu a přátele. Prodej nemovitosti za Vás rádi vyřídíme my v House Heroes, kde se postaráme o to, abyste se cítili jako v bavlnce.

 

Získali jste hodnotné informace o povinnostech prodávajícího při prodeji nemovitosti? Líbil se Vám článek? Podpořte nás a sdílejte ho se svými přáteli na Facebooku.

Chcete dostávat více užitečných rad z oblasti realit? Sledujte naši facebookovou stránku House Heroes, označte ji jako ‚‚To se mi líbí’’ a buďte s námi v kontaktu.

HouseHeroes.cz – Spolupracujte s hrdiny, měníme svět realit.

Žádné komentáře

Přidávání komentářů bylo zakázáno