Povinnosti kupujícího při prodeji nemovitosti

Povinnosti kupujícího při prodeji nemovitosti

V minulém článku jsme Vám představili povinnosti prodávajícího při prodeji nemovitosti. Nyní je čas podívat se také na stranu kupujícího.

Když přeskočíme kroky týkající se vyhledání nemovitosti například na realitních serverech, pak se dostaneme k činnostem, které již vedou ke koupi konkrétní nemovitosti.

 

Rezervační smlouva

Neprodleně po uskutečnění prohlídky nemovitosti a domluvení se s prodávajícím či s realitním makléřem, že o danou nemovitost máte zájem, přijde na řadu zaslání návrhu rezervační smlouvy. Podpisem této smlouvy získáte ‚‚rezervaci’’ dané nemovitosti, která Vás upřednostňuje před dalšími zájemci o koupi dané nemovitosti.

 

Kupní smlouva

Druhým neméně důležitým dokumentem při prodeji nemovitosti je kupní smlouva. Již jsme zmiňovali v článku ‚‚Tipy, rady a inspirace – Jak prodat nemovitost’’, že není vhodné vyhledávat na internetu vzor kupní smlouvy. Nechte si připravit od advokáta kupní smlouvu na míru Vašim potřebám a nechte si smluvně ošetřit přesně to, co požadujete mít garantované a právně v pořádku. Na přípravě kvalitní kupní smlouvy není radno šetřit Právní zástupce Vám poradí, na co byste si měli dát pozor a pomůže Vám vyvarovat se případných chyb. Doporučujeme proto vyhledat skutečně kvalitní právní pomoc. Využijete-li služeb specializované společnosti na prodej nemovitostí, například našich v House Heroes, pak získáte právní služby a sestavení kupní smlouvy na míru Vašim potřebám zcela zdarma.

 

Předání nemovitosti

Jakmile Vám katastr nemovitostí zapíše vlastnické právo a stanete se novým vlastníkem, přichází na řadu předání nemovitosti. Předání nemovitosti musí být stvrzeno podpisem na předávacím protokolu, nikoli ústní formou. Předávací protokol je jednoduchý dokument, ve kterém je popsána předávaná nemovitost a uvádějí se zde i stavy měřičů energií, jako je elektřina, voda, plyn, případně topení s kalorimetry. Protokol obsahuje i zápis o stavu dané nemovitosti při předání, včetně předem domluveného ponechaného vybavení od původního majitele nemovitosti. Vy jako kupující máte právo nepřevzít nemovitost, dokud nebude dovedena do stavu, na kterém jste se s prodávajícím předem domluvili.

 

Převod médií

Médii se rozumí elektřina a plyn, která jsou vedená na konkrétního majitele. Prodávající musí zajít s předávacím (přepisovým) formulářem za daným poskytovatelem a tato příslušná média nechat převést na nového majitele. Tento proces lze uskutečnit i elektronicky přímo na stránkách příslušného poskytovatele energií.

S koupí nemovitosti většinou souvisí také změna trvalého bydliště. Nezapomeňte proto oznámit úřadům tuto změnu a aktualizovat si všechny doklady, na kterých máte bydliště uvedené.

 

Získali jste hodnotné informace o povinnostech kupujícího při prodeji nemovitosti? Líbil se Vám článek? Podpořte nás a sdílejte ho se svými přáteli na Facebooku.

Chcete dostávat více užitečných rad z oblasti realit? Sledujte naši facebookovou stránku House Heroes, označte ji jako ‚‚To se mi líbí’’ a buďte s námi v kontaktu.

HouseHeroes.cz – Spolupracujte s hrdiny, měníme svět realit.

Žádné komentáře

Přidávání komentářů bylo zakázáno