Jak dlouho ještě budou růst ceny nemovitostí?

Jak dlouho ještě budou růst ceny nemovitostí?

Pražských bytů je málo. Rostoucí ceny se nedaří zkrotit. Brzy ale přijde ochlazení. Studenou frontu způsobí Česká národní banka ve dvou etapách.

Ceny nemovitostí v Praze rostou. Podle statistického úřadu, který vychází z nabídkových cen bytů, rostly ceny pravidelně každé čtvrtletí nepřetržitě od roku 2012. Dnes je tak nemovitost v Praze o 30 procent dražší, než tomu bylo v roce 2010. Čím je to způsobeno?

Ceny bytů

Výstavba nových bytů a developerských projektů se skoro zastavila. Způsobila to především nejistota investorů kvůli tanečkům okolo stavebních předpisů. Nebylo totiž jasné, za jakých podmínek budou moct stavět, což je přimělo k pozastavení některých nových projektů. To je ale jen jeden dílek mozaiky růstu cen.

Do Česka také přišel zahraniční kapitál kvůli intervencím České národní banky. Ta oslabila korunu a díky tomu bylo pro cizince najednou levnější koupit si v Praze nemovitost do osobního vlastnictví.

Dalším důvodem jsou extrémně nízké úrokové sazby hypoték, díky kterým může na hypotéku dosáhnout skoro každý, a banky velmi ochotně půjčují, protože jsou doslova přeplněné penězi. Spousta lidí tak dnes stále častěji uvažuje o koupi investiční nemovitosti. V neposlední řadě se v koupěschopnosti Čechů projevil také růst mezd. Ty se zvýšily v roce 2014 o 2,4 % a vloni o 3,4 % přičemž letos se s přihlédnutím k minulým čtvrtletím očekává růst ještě větší..

Tyto všechny faktory sehrávají nyní zcela zásadní roli na trhu s nemovitostmi; proto jejich hodnota (a to nejen v Praze) roste. Už i centrální banka varovala před rychle rostoucími cenami. Aby trh trochu ochladila, nařídila bankám půjčovat maximálně na 95 % hodnoty nemovitosti od letošního října a na 90 % od března 2017.

Problémem je, že nabídka domů a bytů je velmi neflexibilní. Zjednodušeně řečeno, když je krize, máme bytů mnoho, ale když se daří, stavaři jsou oproti poptávce pozadu. Nyní to tedy vypadá, že ceny bytů budou růst do nebe. Ale opak je pravdou.čsu2

Podle našich propočtů nebude boom cen nemovitostí trvat do nekonečna. V krátkém horizontu opustí ČNB intervenční režim, což zdraží nemovitosti pro cizince. Koruna skokově posílí někam k úrovni 24–25 Kč za euro a v tu ránu bude muset cizinec zaplatit za byt nikoliv 35 000 eur ale 40 000 eur. V tu chvilku mohou cizinci opustit trh a realizovat zisky nejen z růstu cen, ale také z kurzového rozdílu. To ale nebude pro hodnotu nemovitostí rozhodující.

Hlavním přelomem bude zvyšování základní úrokové sazby ČNB. Jakmile banka začne zvedat sazby, komerční banky zareagují rychle a zdraží hypotéky všem, kdo mají krátkou fixaci nebo si berou nový úvěr. Tento okamžik bude zlomový i pro ceny nemovitostí. Od té chvíle by mohly začít zlevňovat, jelikož se jich budou chtít rychle zbavit ti, kteří je mají pořízené jako investici.

Když to velmi zjednoduším, dnešní doba je velmi vhodná pro prodej nemovitosti. Ceny jsou vysoko a ekonomice se daří. To ale není navždy. V horizontu 5–7 let se situace obrátí a bude naopak výhodné nemovitosti kupovat.

Autor: House Heroes

Zdroj grafů: ČSÚ

Zdroj obrázku: Onlyyouqj / Freepik

Žádné komentáře

Přidávání komentářů bylo zakázáno